cactus
طریقه تکثیر کاکتوس
۲۴ مرداد ۱۳۹۵
banafshe
بنفشه آفریقایی
۲۶ مرداد ۱۳۹۵
pamchal
گونه های متعدد پامچال بومی مناطق سرد و مرطوب هستند. این جنس در ایران ۶ گونه علفی دایمی زودرس و بهاره دارد که گونه های   p.   heterochroma (پامچال الوان، پامچال هفت رنگ یا هفت قبا) و   p. gaubaeana (پامچال لرستانی یا پامچال آردآلود) انحصاری ایران هستند. گیاهی چند ساله است و گل ها در گونه های مختلف این جنس از نظر شکل و رنگ بسیار زیبا و متنوع می باشند. این گیاه به سرما مقاوم می باشد و به عنوان گیاه گلدانی و حاشیه ای استفاده می شود. کشت و کار آن به نحوی انجام می شود که گیاه در عید نوروز به گل رود.
گلدهی: به طور کلی، گلدان های پامچال در یک شاسی سرد به تدریج در زمستان به گل می روند. برای تحریک گلدهی، گونه های مختلف پامچال نیازهای ویژه ای دارند. به عنوان مثال     p.   malacoides‌ در شرایط روز کوتاه و دمای خنک به گل می رود ولی روزهای بلند، مانع گلدهی آن می شود. P.   obconica نیاز به تیمار سرمایی و یا دوره نوری خاصی ندارد.

نیازها

دما : پامچال به سرما مقاوم است ولی دمای مناسب برای رشد آن به طور متوسط            ͦc 15-12 است. آنها را تا زمانی که ۳ تا ۴ جوانه گل دیده شود در دمای ۵ تا   ͦc7  پرورش می دهند وزمانی که جوانه های گل دیده شوند(دی – اسفند) می توان در دمای      ͦc13پیش رس کرد. مدت پیش رس کردن به طور معمول بین۲ تا ۴ هفته است. اگر این عمل پیش از نمایان شدن جوانه های گل انجام شود به تشکیل گل های ضعیف و برگ های زیاد می انجامد.پیش رس کردن در دمای بالاتر از   ͦc13 باعث بلند و ضعبف شدن ساقه گل می شود.
نور : در زمستان باید از نور کامل برخوردار باشد و رد مواقع دیگر فقط جهت کاهش دما باید سایه ایجاد شود وگرنه گیاه به نور کامل نیازمند است.
رطوبت : نیاز آبی این گیاه بالاست و هرگز نباید خاک گلدان خشک شود. از نظر رطوبت نسبی، گیاه به رطوبت بالا(۹۰-۷۰ درصد) نیاز دارد.
خاک و کود : بهترین خاک برای پامچال آمیخته ای از خاک باغچه(لوم)، خاکبرگ پوسیده و پیت به نسبت مساوی است. Ph خاک اگر حدود ۶ باشد رشد و نمو این گیاه رضایت بخش است. به آمیخته خاکی، سوپر فسفات به مقدار معمول افزوده می شود. همچنین پامچال نیاز به نیتروژن و پتاسیم دارد. این گیاه در آمیخته های معمولی که از پیت استفاده نمی شود، به شدت به کمبود آهن دچار می شود. استفاده از کودهای آهن دار همواره توصیه می شود.

افزایش

در اصفهان بذر این گیاه از اواسط تا اواخر بهار کشت می شود. ۱ تا ۲ گرم بذر آن در یک متر مربع بستر آماده کشت می شود. بذر پامچال در محیط مرطوب و در   ͦc15 ظرف ۲ تا ۳ هفته می تندد.در دمای بالاتر از   ͦc21 تندش صورت نمی گیرد و اگر در تابستان کاشته شود موجب بروز مشکلاتی می شود. بنابراین با توجه به دمای محیط در زمان کاشت و نیاز این گیاه به هوای خنک، فراهم کردن این شرایط به طور مصنوعی ضروری است. پس از ۴ هفته، گیاهانی که تا ۳ سانتی متر رشد کرده اندبه گلدان های استکانی منتقل و وقتی که گیاهان بزرگتر شدند به گلدان نشایی منتقل می شوند. در این انتقال جوانه انتهایی آنها باید سالم بماند. در پاییز در دمای   ͦc10 جوانه های گل تشکیل شده، و در یک شاسی سرد گیاهان به تدریج در زمستان به گل می نشیند.

گونه های مهم

از بین گونه های متعدد این جنس، چند گونه که به عنوان گیاه درون خانه ای بیشتر مورد استفاده فرار می گیرند عبارتند از:
۱ –   p. malacoides (پامچال مطبق یا پامچال یک ساله): گیاهی چند ساله است که به صورت یک ساله پرورش داده می شود. برگ ها مستطیلی یا تخم مرغی شکل به رنگ سبز روشن است. دارای رقم های متعدد است که گل های آنها کوچک و متعدد به رنگ سفید، صورتی، آبی، قرمز ارغوانی قرمز مسی بوده در بهار بر روی ساقه های فاقد برگ ظاهر می شوند. این گونه را باید در دوره تشکیل جوانه گل، در دماهای پایین در شرایط روزهای کوتاه قرار داد تا بهترین گلدهی به دست آید.
۲ –   p.   obconica (پامچال نرمه): برگ ها مدور و دارای کرک های ریز فراوان هستند. طول ساقه به حدود ۳۰ سانتی متر می رسد. گل های قیفی شکل، به رنگ سفید، صورتی، آبی و ارغوانی دارد و در ماه های سرد سال از آبان تا خرداد (برچسب زمان کشت بذر) ظاهر می شود. چنانچه تعویض گلدان لازم باشد، باید پس از فصل گلدهی انجام شود. بعضی افراد نسبت به کرک هایی که زیر برگ های آن وجود دارد حساسیت پوستی دارند.
۳   p. ×polyantha‌: چند ساله مقاوم به سرما که به عنوان یک ساله پرورش داده می شود. دارای گل های معطر درشت و پهن در رنگ های متنوع است که به صورت فشرده در وسط برگ ها از زمستان تا بهار ظاهر می شوند. این گونه از تلاقی   p. vulgarisو p. veris به دست آمده است. به مقدار زیاد در ایران تولید شده و به عنوان گلدانی یا حاشیه ای مصرف می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *