transplant
نشا کردن
۲۶ مرداد ۱۳۹۵
decorative
کاشت و تکثیر گیاهان زینتی
۲۶ مرداد ۱۳۹۵
soil

داشتن باغچه سبزی کاری همانند ساختن یک خانه است. شما برای خانه سازی باید از بنیاد آغاز کنید و پایه محکمی برای آن بسازید. بنابراین نخستین مرحله برای باغچه سبزی کاری شرایط خاک است. شما اگر به نیازمندی های خاک توجه نکنید، مطمئنا حاصل خوبی نخواهید داشت. اگرچه بیشتر خاک ها کامل نیستند، ولی حل این مشکل خیلی هم دشوار نیست. می توان حاصلخیزی خاک را اصلاح کرد. یک راه آسان برای اصلاح خاک، استفاده از گیاهان پوششی است. به همین جهت این نوع گیاهان به کود سبز معروفند. گیاهان پوششی، مواد غذایی خوبی به خاک می افزایند و باعث زه کشی و از میان رفتن علف های هرز می شوند.
گیاه پوششی مانند رای گراس در فصل پائیز و پس از برداشت سبزی کاشته می شود. این گیاه پوششی به سرعت در فصل مرطوب و نسبتا سرد پائیز رشد می کند و پس از گذشت یخبندان از میان می رود. در فصل بهار آن را شخم می زنند و بدین ترتیب مواد غذایی حیاتی به خاک اضافه می نمایند.
باید بدانید که پاییز تنها فصلی نیست که از گیاه پوششی برای غنی کردن خاک استفاده می شود.
در وسط تابستان که محصولات سردسیری از میان می روند، می توان گندم سیاه را به عنوان گیاه پوششی کاشت که این گیاه را در بخش های خالی زمین می کارند.
گندم سیاه در فصل تابستان رشد خوبی میکند و در از میان بردن علف های هرز سودمند است. می توان از لوبیا و نخود فرنگی به عنوان گیاه پوششی استفاده نمود و محصولی هم از آن به دست آورد و سپس با شخم زنی در زیر خاک وارد کرد.
اگر باغچه بزرگ است، بهتر است گیاه پوششی را در تناوب سبزی کاری وارد کرد. برای اینکه کلیه آسیب های علف هرز را از میان ببرید،نگذارید گیاه پوششی به بذر بنشیند.
در بسیاری از جاهای ایران، شبدر ایرانی، شبدر برسیم و یا یونجه را برای اصلاح زمین های سبزی کاری، درختکاری، یا برنج کاری به کار می برند و از آن چند چین برای دام ها و مرغ ها انجام می دهند سپس در آغاز بهار با شخم زنی آن را دوباره به خاک بر می گردانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *