pamchal
پامچال(پریمولا، گل نوروز)
۲۶ مرداد ۱۳۹۵
bazr
کاشت بذر
۲۶ مرداد ۱۳۹۵
banafshe
همان طور که از نام آن مشخص است بومی مناطق گرم آفریقا است . این گیاه دارای ساقه خیلی کوتاه و برگ های طوقه ای بوده ، پهنک برگ ها به شکل بیضی، تخم مرغی و یا گرد بوده و روی آنها کرکدار است. لبه برگها صاف یا موج دار است. گل ها به صورت ۱۰-۵ تایی روی یک دمگل بلند به طور وجتمع به وجود می آیند.کاسبرگ ها ۵ لبی و گلبرگ ها به رنگ های سفید، قرمز، بنفش، ارغوانی، صورتی، دو رنگ و حتی زرد مشاهده می شود. گل ها به صورت کم پر و پرپر بوده و پرچم ها طلایی و به طرز زیبایی از وسط گل ها بیرون زده اند به طوری که تناقض در رنگ پرچم ها و گلبرگ ها گل را به صورت یکی از زیباترین مینیاتورهای گیاهی طبیعی در آورده است.
گلدهی این گیاه نسبت به طول روز بی تفاوت بوده و در تمام طول سال گل می دهد.

نیازها

این گیاه به خشکی ، گرمی هوا و سایه مقاوم است و این سه ویژگی آن را به منظور نگهداری در خانه، از سایر گل ها متمایز می کند. البته برای پرورش آن باید سه شرط حرارت یکنواخت، رطوبت زیاد و محیط کشت مساعد را فراهم کرد.
تنظیم نور در رشد و نمو بنفشه آفریقایی اهمیت ویژه ای دارد. در شدت نور حدود ۱۱۰۰ شمع به خوبی رشد می کند و به گل می رود. اگر شدت نور بیشتر باشد، رشد متراکم برگ ها و ناهنجاری های دیگر رخ خواهد داد. این ناهنجاری ها به صورت لکه هایی روی برگ و سرانجام سوختگی شاخ و برگ بروز خواهد کرد.
نور کم نیز باعث کاهش گل و بلند شدن و کشیده شدن دمبرگ می شود. بنفشه آفریقایی زیر نور مصنوعی فلوئورسنت سفید بهتر از سایر انواع لامپ ها است.
به طور معمول ۴ لامپ لوله ای فلوئورسنت را در فاصله ۳۰ سانتی متری از سطح گیاه بر بالای بستر کاشت(عرض ۱۲۰ سانتی متر) نصب می کنند تا شدت نور حدود ۶۰۰ شمع حاصل شود. آزمایش نشان داده که بنفشه آفریقایی در شرایط ۲۴ ساعت روشنایی با نوری به شدت ۴۰۰ فوت شمع به خوبی رشد و نمو می کند. به طور کلی، بنفشه آفریقایی جهت گلدهی طولانی دست کم ۱۲ ساعت روشنایی متوسط در روز نیاز دارد.
آبیاری : محیط کشت گیاه باید مرطوب باشد ولی هرگز در حالت غرقاب قرار نگیرد. برای آبیاری، زیر گلدانی را پر از آب نموده و گلدان را در آن قرار می دهند تا آب از سوراخ ته گلدان به طرف بالا حرکت کند.پس از نیم ساعت،آب زیر گلدانی را باید خالی کرد. نباید گیاه را از بالا آب داد چون ریزش آب روی برگ ها باعث رشد قارچ روی آنها می شود. همچنین، ریشه ها به نمک بسیار حساس بوده و نباید از آب شور استفاده شود.
خاک : تهیه آمیخته خاکی مناسب برای بنفشه آفریقایی بسیار مهم است. خاکبرگ بهترین محیط کشت برای این گیاه است. خاک هایی که که زه کشی عالی داشته باشند و غنی از مواد عالی باشند برای این گیاه مناسب است ولی آمیخته های بدون خاک نتایج مطلوبی دارند از آنجا که این گیاه بومی نقاط مرطوب و جنگلی است، در آمیخته خاکی باید میزان زیادی از مواد آلی استفاده شود. فرمول های مختلفی برای بنفشه آفریقایی وجود دارد که چند نمونه آن به شرح زیر است.
۱ – خاک لوم باغچه + خاکبرگ پوسیده یا پیت + ماسه، به مقدار مساوی. به این آمیخته باید مقداری سوپر فسفات تریپل (حدود یک گلدان استکانی برای یک چرخ دستی خاک) اضافه شود.
۲ – یک قسمت خاک لوم باغچه + ۲ قسمت خاکبرگ پوسیده یا پیت + یک قسمت کود دامی پوسیده خشک شده.
۳ – ۴ قسمت خاک لوم + ۴ قسمت خاکبرگ پوسیده یا پیت + ۲ قسمت ماسه + یک قسمت کود دامی پوسیده + مقداری سوپر فسفات و گرد استخوان.

افزایش

بنفشه آفریقایی از طریق قلمه برگ دارای دمبرگ، بذر و تقسیم بوته قابل افزایش است. ولی روش کلی و اقتصادی افزایش آن قلمه برگ دارای دمبرگ است.
قلمه برگ : قلمه برگ همراه با یک دمبرگ به طول ۲-۱ سانتی متر در تابستان برداشت می شود که وجود دمبرگ برای نگهداری قلمه در بستر ضرورت دارد. دمبرگ ها نباید طویل باشد چون در این صورت رشد گیاهان جدید به کندی انجام می شود. قلمه برگی باید از برگ های کامل رسیده (ولی نه مسن) برداشت شود. از زمان گرفتن قلمه تا زمانی که محصول به گل گرفته و آماده فروش شود، ۸ تا ۱۰ ماه طول می کشد. همچنین گزارش شده است که اگر برگ ها در آب قرار داده شوند، ریشه دار می شوند.بستر کاشت قلمه ها اغلب ماسه است ولی آمیخته ای از ماسه و پیت و یا ماسه و ورمیکولایت به نسبت مساوی به خاطر حفظ رطوبت و به احتمال کودی که جهت تسریع رشد گاهی داده می شود، برتری دارد. دمای بستر ریشه زایی باید ۲۴ ͦc و دمای هوا   ͦc 18 باشد پس از ۴-۳ هفته ریشه ها ظاهر می شوند. ولی تشکیل شاخ و برگ تا حدی که گیاهان قابل جا به جا کردن باشند ۸-۱۲ هفته طول می کشد.

پاره ای از مسائل و مشکلات پرورش بنفشه آفریقایی

۱ – آبیاری بیش از حد، باعث مرگ ریشه ها شده، گیاهان به رنگ سبز خاکستری می گرایند و ممکن است پوسیدگی طوقه نیز رخ دهد.
۲ – لکه های سفید و خاکستری یا رگه های کرم و شیری رنگ روی برگ، از مشکلات مهم پرورش بنفشه آفریقایی بوده و ناشی از آبیاری با آب سرد است. اگر دمای آب به اندازه       ͦc 5-8 سرد تر از برگ باشد این عارضه رخ می دهد. اگر صبح زود آبیاری انجام شود به طور معمول اختلاف دما بین دمای آب و شاخساره کم بوده و آبیاری با اطمینان بیشتری انجام می شود. گرم کردن آب تا حدود ۲۵ تا ۲۶ درجه سانتی گراد این مشکل رااز بین می برد.
۳ – خشکی و پوسیده گی دمبرگ ها: دمبرگ ها نسبت به مواد معدنی موجود در بدنه گلدان ها حساسیت دارند که در اثر تماس با لبه گلدان، دچار خشکی و یا پوسیدگی می شوند.
۴ – ریزش غنچه و پژمردگی برگ ها: بیشتر به دلیل تجمع نمک در گلدان است و برای جلوگیری ازآن باید از آب مقطر برای آبیاری استفاده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *